Obserwator - Twoje oko na świat

Dorota Borecka

Rola mediów w życiu zwykłego użytkownika - internet

Zjawisko to jest wykorzystywane przez grupy wsparcia funkcjonujące w sieci oraz wirtualne przychodnie, gdzie można zasięgnąć porady lekarza on-line. Okazuje się bowiem, że to, czego wstydzimy się powiedzieć, o co boimy się zapytać głośno w świecie rzeczywistym, w cyberprzestrzeni mówimy bez skrępowania.

Internet jest również doskonałym miejscem dla ludzi, którzy chcą „zaistnieć”, pokazać się innym, odczuwają swoistą potrzebę ekshibicjonizmu emocjonalnego. Prowadząc blogi, bardzo szczegółowo przedstawiają swoją osobę, codzienne życie. Czasem zamieszczają swoje zdjęcia i ujawniają prawdziwe dane osobowe, rezygnując z typowego dla Internetu prawa do anonimowości. Osoby, które raz odwiedziły dany blog, często do niego wracają. Chcą wiedzieć jak potoczyły się dalsze „losy” autora strony. Czytając blog, zaspokajają oni własną ciekawość, potrzebę „podglądania” życia innych ludzi. Tak więc blog przynosi korzyści zarówno swojemu twórcy, jak i odbiorcy. Każdy z nas jest ciekawy jak żyją inni, jak rozwiązują swoje problemy. W telewizji możemy oglądać różnorodne programy reality, w Internecie natomiast czytać blogi. Ciekawość nie jest cnotą, do której wszyscy chętnie się przyznajemy, dlatego właśnie anonimowy Internet staje się rozwiązaniem bardzo atrakcyjnym.

Ogromną popularność zyskują również gry internetowe. Ciekawym przykładem są MUD’y (Multi-User Dungeon, Multi-User Domain). Są to gry fabularne, w których uczestniczą użytkownicy Internetu z całego świata. Wystarczy zalogować się w danej grze, wybrać sobie nick oraz jedną z istniejących postaci (lub stworzyć swoją własną). Wymyślona przez nas postać (awatar) może swobodnie eksplorować świat danej gry – może walczyć z przeciwnikami, przechodząc na coraz wyższe poziomy, lub po prostu „zarabiać” na życie prowadząc na przykład hotel dla innych postaci. Jest to nowe i bardzo ciekawe zjawisko.

<< poprzednia strona || następna strona >>

layout: drota