Obserwator - Twoje oko na świat

Dorota Borecka

Rola mediów w życiu zwykłego użytkownika - internet

Ponieważ Internet wkroczył do naszego codziennego życia, ma na nie znaczny wpływ. Oczywiście, jeżeli będzie użytkowany nieodpowiednio, może stanowić pewne zagrożenie, jednak częściej okazuje się sposobem na radzenie sobie z codziennością. Staje się czymś więcej niż centrum rozrywki czy informacji – miejscem, gdzie można poradzić sobie z problemami, rozwiązać konflikt, odnieść sukces czy poczuć się spełnionym człowiekiem. Internet stał się medium, które odpowiada na wiele naszych potrzeb psychologicznych.

Pierwszą i podstawową, która odnosi się do najpowszechniejszej funkcji Internetu, jest potrzeba poznawcza. Cyberprzestrzeń jest jak wielka wirtualna encyklopedia, dostarczająca nam nieskończoną ilość informacji. Bez względu na to, czego chcemy się dowiedzieć, z całą pewnością znajdziemy to w sieci.

Ciekawym zjawiskiem są niezliczone fora internetowe oraz czaty, na których ludzie potrafią godzinami rozmawiać z (zazwyczaj) obcymi sobie osobami. Okazuje się, że taka wirtualna wymiana zdań często może być bardziej szczera i wartościowa niż komunikacja bezpośrednia, w świecie realnym. Osoby nieśmiałe, mające problemy z zawieraniem znajomości w „realu”, w Internecie zachowują się zupełnie inaczej. Anonimowość, możliwość ukrycia swojego wyglądu, czy niektórych cech sprawia, że nasze zachowania przestają być zahamowane. Jesteśmy bardziej otwarci i towarzyscy. Okazuje się, że czasem chętniej zwierzamy się z osobistych problemów obcej osobie poznanej w Internecie, niż bliskim znajomym.

<< poprzednia strona || następna strona >>

layout: drota