Obserwator - Twoje oko na świat

Aleksandra Adamczyk

Prawa i obowiązki mediów

Media mają szeroki zakres działania. Nie znaczy to jednak, że nie są zobowiązane do przestrzegania pewnych reguł. Media i dziennikarze mają oprócz praw wiele obowiązków. Mają za zadanie służyć społeczeństwu i państwu zgodnie z zasadą etyki zawodowej i zasadami współżycia społecznego, a także realizowanie linii programowej redakcji.

Artykuł 12.1 ustawy o prawie prasowym tak określa obowiązki mediów:
  1. zachować szczególną staranność i rzetelność przy zbieraniu i wykorzystywaniu materiałów prasowych, zwłaszcza sprawdzić zgodność z prawdą uzyskanych wiadomości lub podać ich źródło,
  2. chronić dobra osobiste, a ponadto interesy działających w dobrej wierze informatorów i innych osób, które okazują mu [dziennikarzowi – przyp. aut.] zaufanie,
  3. dbać o poprawność języka i unikać używania wulgaryzmów.
Rzetelność w pracy dziennikarza polega na oddzieleniu faktów od wszelkich opinii (w tym własnych), a także na wykorzystywaniu informacji wyłącznie do określonego celu. W przypadku badania konkretnej kwestii dziennikarz powinien poznać opinię wszystkich stron, wersję wszystkich świadków. Ponadto rzetelność wyklucza nieetyczne, podstępne i nielegalne działanie, np.: podsłuch, szantaż, przekupstwo, wykorzystanie informacji objętych tajemnicą itp.
 
W zawodach medialnych zdarza się jednak tak, że nie można ustalić prawdy. W takiej sytuacji dziennikarz może zrezygnować z opracowania zleconego materiału. Jeśli jednak zdecyduje się na jego realizację, jego obowiązkiem jest zamieszczenie źródeł informacji, powiadomienie odbiorców o istniejących lukach i wątpliwościach, a także o niemożności ustalenia prawdy.

Media muszą respektować dobra osobiste ludzi, są do tego zobligowane poprzez zakaz rozpowszechniania informacji z życia prywatnego bez zgody osób zainteresowanych (chyba, że jest ono ściśle związane z ich działalnością publiczną). Podobnie jest w przypadku osób, które zastrzegły sobie anonimowość lub toczy się przeciwko nim postępowanie przygotowawcze lub sądowe. Wtedy dziennikarzowi nie wolno publikować danych osobowych i wizerunku tych osób.
<< poprzednia strona || następna strona >>

layout: drota