Obserwator - Twoje oko na świat

Aleksandra Adamczyk

Prawa i obowiązki mediów

Jedną z charakterystycznych cech Obserwatorów jest chęć pogłębiania wiedzy, dlatego nadszedł najlepszy moment na zapoznanie się z odrobiną podstawowych informacji z zakresu praw i obowiązków mediów w Polsce. Aby zrozumieć świat mediów, jako jego odbiorcy lub współtwórcy musimy poznać narzędzia i środki, którymi posługują się media, realizując swoje cele. Na dobry początek należy określić jakie są zadania mediów i dziennikarzy. Przede wszystkim są to:
  • dostarczanie społeczeństwu rzetelnych informacji,
  • zapewnianie jawności życia publicznego,
  • urzeczywistnianie kontroli i krytyki społecznej (można powiedzieć, że media stanowią reprezentację społeczeństwa w życiu publicznym).
Media w celu realizacji w/w zadań mają zagwarantowane pewne prawa i wolności. Podstawowym prawem mediów jest szeroko rozumiana wolność słowa, czyli wolność wypowiedzi, myśli, prezentacji swoich poglądów, itp. Dotyczy ona wszystkich typów informacji, nie tylko przychylnych czy neutralnych. Z wolnością wypowiedzi ściśle wiąże się prawo do krytyki. Krytyka jest subiektywną oceną dziennikarza danej sytuacji i stanowi niezwykle istotne narzędzie mediów, ponieważ wpływa na świadomość i wiedzę odbiorców, pobudzając ich do działania (np. uczestnictwa w wyborach, wydarzeniach artystycznych). Urzeczywistnia ona udział obywateli w funkcjonowaniu państwa. Krytyka może przyjmować różne formy – od jednostronnej wypowiedzi dziennikarza na dany temat, przez konfrontację i dyskusję z jej adresatem, do interwencji w opisaną sytuację. Co więcej, krytyka staje się jeszcze istotniejsza, biorąc pod uwagę, że nikt nie ma prawa jej utrudniać ani tłumić pod groźbą kary grzywny lub pozbawienia wolności (art. 6.4 ustawa o Prawie Prasowym z dn. 26 stycznia 1984 r.). Nie jest ona jednak nieograniczona. Dziennikarz, korzystając z krytyki, nie może kierować się nieszlachetnymi, osobistymi pobudkami (np. chęcią poniżenia i obrażenia kogoś) i tym samym używać obraźliwych określeń. Ustawa o Prawie Prasowym (dn. 26 stycznia 1984r.) gwarantuje mediom również prawo do informacji. Jak już wspomniałam głównym zadaniem mediów jest ich dostarczanie, dlatego też nie mogą być one ograniczane w dostępie do źródeł wiadomości dotyczących życia publicznego. Zobowiązane do ich udzielania są wszelkie instytucje państwowe oraz niepaństwowe, niedziałające dla zysku. Jedynym wyjątkiem, który zwalnia instytucje z tego obowiązku jest ochrona tajemnicy państwowej.

 następna strona >>

layout: drota